Sovelsin Kierrätyskeskuksen Oiva-askarteluoppaan kukka WC-paperirullasta -ohjetta ja teimme yhdessä muutaman kukkasen virvontaoksiin roikkumaan. Pehko maalasi touhukkaana peiteväreillä vessapaperirulla suikaleita ja oli apurina liimailuhommissa. Lisäksi hän teippali washiteipin palasia oksiin kiinni.
Oksia oli tosi hauska tehdä ja niistä tuli niin kivoja, että askartelemme niitä varmasti vielä lisää kotimme koristeeksi. Koska emme löytäneet pajunkissoja lähimaastosta niin käytimme oksina kaatamistuomion saaneen omenapuun oksia. Keräsin niitä jo aikaisemminkin maljakkoon johon lisäsin lämmintä vettä ja kukkien alut ovat jo hyvin havaittavissa. Ensi viikolla pääsemme varmaan ihailemaan näitä kokonaan auenneita omenapuun kukkasia.
// Blogiyhteistyö Pääkaupunkiseudun Kierrätyskeskus Oyn kanssa.
Voi mikä kevättunnelma! On muuten Pihlgren ja Ritolan tapettia. Olen suunnitellut tapetovani kyseisellä kuosilla joskus vaikka mökin keittiön :)
VastaaPoistaHei kiitti Rosita! Tunnistin tämän Tapettitalossa myytäväksi tapetiksi, mutten muistanut / kerinnyt selvittää taustoja tarkemmin. Harmi että tapettia oli vaan pieni pätkä, olisin muuten mielelläni tapetoinut jotain seinän pätkää tällä kuosilla :)
VastaaPoistaOnpa ihania ja kiva idea tehdä vähän erilaisia oksia (ja kierrätysmatskusta!), taidanpa kaivaa vessapaperirullat takaisin roskiksesta ja askarrella muutamat koristeet :)
VastaaPoistaIhanat pääsiäistunnelmat!
VastaaPoistaIhanan raikas ja keväinen tunnelma :) Hauska vinkki.
VastaaPoistaIhanan keltainen seinä!
VastaaPoistaMyös juuri tuollaisesta askartelusta tykkään, jossa käytetään jo olemassaolevia materiaalia, eikä aina osteta uutta hienoa.
Mustajoen Elli: Kiitti! Aina ei tosiaan tartte kaupasta kaikkea uutena ostaa, kotoakin saatta löytää askarteluun ihan käyvää materiaalia :)
VastaaPoistaKaisa / Villa Murunen: Kiitti! Pääsiäisen laitto vielä jatkuu tällä viikolla :)
Nelli L: Kiitos paljon! Keltainen seinä luo kivan helposti keväistä pääsiäistunnelmaa :)
vendela: Kiitos! Seinä piristi kyllä yleisilmettä kummasti talvillakin harmainakin päivinä. Ja kierrrätysaskatelua on kumman helppo ja halpa harrastaa. Saa vielä monesti persoonallisempia lopputuloksiakin aikaan.